Etkinlikler & Haberler

Aliağa Fen Bilimleri Okulları öğrencileri için bu sene de İngilizce Dil Eğitimi programı düzenliyor!Aliağa Fen Bilimleri Okulları öğrencileri için bu sene de İngilizce Dil Eğitimi programı düzenliyor!

Aliağa Fen Bilimleri School is organizing an English Language Education program for its students this year too!

Accompanied by the Junior Lab, our students will have the opportunity to go to London, the capital of England, one of the most important metropolises of the world, to practice English and have the opportunity to receive language education at the campuses of the most prestigious universities in the world.

Our students, who will have the opportunity to visit the cities of Cambridge, Oxford or Brighton as well as London, will be discovering the city of London step by step every day.

At the end of the program, they will receive a certificate attesting to participating in the intensive English course program accredited by the eligible educational institutions of England.

In the program, which will last for 2 weeks, students will not only improve their English, they will also have the opportunity to develop skills necessary for success in life with organized activities and excursions; such as teamwork, problem solving, creativity, leadership and self-confidence.

The program is international and accepts students from all over the world, our students will form lifelong friendships and expand their social networks. They will have a great experience accompanied by experienced group leaders who will ensure they get the best from this once in a lifetime experience.

Aliağa Fen Bilimleri Okulları öğrencileri için bu sene de İngilizce Dil Eğitimi programı düzenliyor! Junior Lab eşliğinde öğrencilerimiz İngiltere’nin başkenti, dünyanın önemli metropollerinden Londra’ya giderek İngilizce pratiği yapacak ve dünyanın en prestijli üniversitelerinin kampuslerinde dil eğitimi alma fırsatı elde edecekler.
Londra’nın yanısıra Cambridge, Oxford veya Brighton şehirlerini de gezme imkanına da sahip olacak öğrencilerimiz, her gün Londra şehrini adım adım keşfediyor olacaklar.
İngiltere’nin köklü eğitim kurumları tarafından akredite edilmiş yoğun İngilizce ders programına katılarak program sonunda katılım serfikası alacaklar.
2 hafta sürecek olan programda öğrenciler sadece İngilizce geliştirmekle kalmayıp düzenlenen aktivite ve gezilerle; takım çalışması, problem çözme, yaratıcılık, liderlik ve özgüven gibi hayatta başarı için gerekli becerilerini de geliştirme fırsatı bulacaklar.
Tüm dünyadan öğrenci kabul eden programda, öğrencilerimiz hayat boyu dostluklar kuracak, sosyal ağlarını genişletecekler.
Tecrübeli grup liderleri eşliğinde harika bir tecrübe edilecekler.